nogi

Masz ociężałe i opuchnięte nogi? Zacznij stosować wyroby uciskowe!

Przewlekła niewydolność żylna może dotknąć każdego z nas – jej pierwsze objawy to ociężałe, opuchnięte nogi. Jeśli dostrzegasz je również u siebie, nie lekceważ ich, ale skorzystaj z kompresoterapii. Dzięki specjalnym wyrobom uciskowym twoje nogi znów będą lekkie!

 

Żylaki to tylko jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Schorzenie to ma zróżnicowane przyczyny – najbardziej narażone są nie osoby, u których w rodzinie występują podobne problemy, ale również te, które mają pracę wymagająca długotrwałego stania lub siedzenia, kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami hormonalnymi, z nadwagą i otyłością, dźwigające ciężary czy mające częste zaparcia.

 

Gdy pojawia się przewlekła niewydolność żylna, dochodzi do zaburzenia cyrkulacji krwi w nogach. Związane jest to z gorszą pracą zastawek żylnych, które nie pompują odpowiednio wydajnie krwi. Zaczyna ona zalegać w nogach, co z kolei prowadzi do poszerzania się żył. Towarzyszą temu obrzęki, opuchnięcia, pękające naczynka, a także uczucie zmęczonych nóg. W efekcie może dojść także do powstania żylaków – poskręcanych żył o workowatej lub wrzecionowatej strukturze.

 

Jak można zapobiegać przewlekłej niewydolności żylnej?

Osoby, u których istnieje ryzyko rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej, powinny pamiętać o profilaktyce. W jaki sposób możemy to zrobić, aby nie doszło do powstania żylaków, a nogi były lekkie i zdrowe?

 

W profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej najlepsze efekty daje kompresoterapia, czyli terapia uciskowa. Polega ona na stosowaniu specjalnych wyrobów uciskowych, które wywołują kontrolowany nacisk na kończyny dolne – u kostki nacisk jest największy, natomiast maleje ku górze. To powoduje, że krew krąży bardziej wydajnie, praca zastawek jest lepsza, a żyły zaczynają zmniejszać swoją średnicę, co przekłada się na ustąpienie nieprzyjemnych objawów.

 

Oczywiście, musimy pamiętać także o odpowiednim trybie życia. W przypadku pracy w pozycji siedzącej lub stojącej należy regularnie się ruszać i wykonywać ćwiczenia wspierające tak zwaną pompę mięśniową. W przypadku nadwagi i otyłości oraz częstych zaparć zaleca się rozpoczęcie zdrowszej diety.

Wyroby uciskowe – co wybrać?

Skupmy się jednak na wyrobach uciskowych stosowanych w kompresoterapii. Do wyboru mamy różne artykuły pończosznicze przeznaczone dla kobiet oraz dla mężczyzn, między innymi takie ja pończochy, rajstopy, podkolanówki, opaski, kalesony oraz skarpetki zdrowotne.

 

Wyroby te oferowane są w różnych wzorach, kolorach i rozmiarach, a także różnią się jeszcze jednym ważnym parametrem, a mianowicie stopniem ucisku. Im jest on większy, tym cyrkulacja krwi jest lepsza. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy stosować wyrobu z największym stopniem ucisku w profilaktyce – są one rekomendowane tylko w poważnych przypadkach, dlatego najlepiej, aby stopień potrzebnej kompresji określił lekarz.

 

W profilaktyce stosuje się wyroby o stopniu kompresji do około 18-21 mmHg, które dają optymalny, stopniowany ucisk. Ich regularne stosowanie pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów – nogi są lżejsze, znikają obrzęki, opuchlizna, dlatego możemy dzięki nim zapobiegać rozwojowi przewlekłej niewydolności żylnej.

 

Gdzie możemy kupić wyroby uciskowe?

Aktualnie możemy dostać je w różnych sklepach – nie tylko tych stacjonarnych, ale również internetowych. Coraz więcej osób korzysta właśnie ze sklepów on-line, gdzie wybór jest najszerszy, a ceny przystępne.