Piankowy czy sprężynowy – jaki materac wybrać?

Znalezienie odpowiedniego materaca może być nie lada wyzwaniem, jeśli nie wiemy, na co patrzeć. Zasadniczo materace możemy podzielić na dwa rodzaje – piankowe i sprężynowe. Które sprawdzą się lepiej?

 

W łóżku spędzamy każdego roku około 2,3 tysiąca godzin. Jakość naszego snu wpływa na to, jak się czujemy. W tym kontekście bardzo duże znaczenie mają materace – warto pamiętać o tym, że nawet długi sen na niewygodnym materacu nie zapewni nam całkowitego odpoczynku.

 

Materac powinien być dobrany indywidualnie do naszej wagi, pozycji spania, stanu kręgosłupa. Nie ma przy tym materaców idealnych dla każdego. Warto więc przeanalizować różne propozycje producentów. Tutaj napotykamy na pierwsze pytanie – czy skupić się na modelu piankowym czy na sprężynowym?

 

Pianka a sprężyny – budowa materaca

W przypadku materaców sprężynowych najczęściej mamy do czynienia ze sprężynami kieszeniowymi. Wtedy każda sprężyna jest oddzielna i schowana w kieszonce – w ten sposób materac ma lepszą elastyczność punktową i jest wygodniejszy od materaca bonellowego, w którym stosuje się sprężyny o większej powierzchni, podobne jak w kanapach.

 

Oczywiście, materac kieszeniowy nie składa się tylko i wyłącznie ze sprężyn. Jest obłożony dodatkowymi warstwami pianek, na przykład najprostszą i najtańszą pianką poliuretanową, lepszą pianką wysokoelastyczną, pianką termoelastyczną, a nawet lateksem czy kokosem.

 

Materace piankowe z kolei są w całości wykonane z pianek. Nie ma w nich sprężyn, dlatego cały przekrój materaca stanowią jeden rodzaj pianek lub kilka rodzajów pianek – podobnie jak te wymienione powyżej.

 

Kiedy piankowy, a kiedy sprężynowy?

Zasadniczo zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe są w stanie zapewnić nam wysoki komfort wypoczynku. Różnice tkwią jednak w szczegółach. Materace piankowe są bardziej higieniczne, dlatego rekomendowane są w szczególności dla osób z alergiami. Są też bardziej przewiewne, więc nie gromadzą w środku wilgoci.

 

Materace sprężynowe z kolei są polecane dla osób cięższych – sprężyny są w stanie lepiej podtrzymać ciało niż tania pianka. Jednak pamiętajmy o tym, że wysokiej jakości materace wykonane jedynie z pianki także są w stanie zapewnić osobom cięższym maksymalny komfort snu.

 

Jeśli zależy nam na materacu bardzo wygodnym, warto przede wszystkim poszukiwać modeli z pianką termoelastyczną, która reaguje nie tylko na nacisk, ale również mięknie pod wpływem ciepła ciała, a także materaców z warstwami lateksowymi, które również bardzo dobrze dopasowują się do krzywizn ciała.